והנגב עוד יהיה פורח- עיר הבה"דים

והנגב עוד יהיה פורח- עיר הבה"דים

כל מה שרציתם לדעת על קריית ההדרכה על שם האלוף אריאל שרון (או בשמה העממי "עיר הבה"דים)- ולא העזתם לשאול!

להחלטת הממשלה להקים את עיר הבה"דים בדרום הביאו גורמים רבים, כאשר המרכזי שבהם היא פיתוח האזור כמובן.
מתחם גדול כל כך מחייב תפעול מאסיבי שאותו מספקים תושבי האזור, לא רק זאת אלא שמסביב הוקמו שכונות קצינים המציעות דיור מוזל (באופן יחסי למרכז) עבור משרתי הקבע בבסיסים השונים. אין ספק שמבחינה כלכלית העברת המתחם דרומה הייתה השקעה בטוחה. גורם נוסף וחשוב לא פחות, הוא היכולת לקיים פעילויות מבצעיות בקלות יחסית, דבר שהיה מאתגר ביותר במיקומו הקודם של מרכז ההדרכה הארצי (בצריפין). עובדה מעניינת אגב, היא שהתוכניות להמיר את מיקומו של המתחם עלו עוד בשנות ה-50 (!), ומאז פותחו מספר תוכניות עבודה המפרטות את מבנהו של המתחם:

  1. קומפלקסים מאוגדים המחוברים ביניהם ברחבת מסדרים גדולה
  2. שכונות של מבנים חד קומתיים המזכירים קמפוסים אקדמאיים
  3. שילוב בין מחנה צבאי ועיר אזרחית המתפרנסת מאספקת שירותים במרכזו

בסופו של דבר מתוך הבנה על היקף השפעתה של 'העיר' על סביבתה, אילץ בית המשפט העליון את משרד הביטחון לבסס את תכנון 'עיר הבה'דים' ההולכת ומוקמת בנגב, כאילו הייתה יישוב אזרחי. תכנון מדויק לפרטי פרטים שלוקח בחשבון את המשתנים המגוונים- החל מקרבת 'העיר' למפעלים ברמת חובב, דרך ארגוני סביבה שדרשו להקים את העיר בקרבת תשתיות עירוניות קיימות על מנת להפחית את הפגיעה בחי, בצומח ובמי התהום, וכלה במתחים הקשורים למועצות ולעיריות אשר אמורות להרוויח מקיומה של 'העיר' בתחומם המוניציפלי. בנוסף, אחד התנאים למהלך כולו היה במיקור חוץ שנדרש ממשרד הביטחון לבצע באופן רשמי לכלל המערכת התפעולית של המתחם (כפי שפירט זאת העיתונאי אמנון ברזילי במאמרו לעיתון גלובס): אחזקת המחנה והמתקנים, אבטחתו, ניהול המגורים, שירותי הרפואה, המטבח וחדר האוכל, בית ספר לנהגים צבאיים, תחבורה פנימית, מערך אחזקת הרכב, תחנת דלק, מרכז רווחה וספורט, הוצאה לאור, קולנוע ואודיטוריום. הרבה עבודה לא?
בסופו של דבר הושק המתחם בשנת 2015, וכיום יושבים בו 10 בסיסי הדרכה וטירונים. לרובם קורסי בסיס, מתקדם וקצינים נפרדים. רוצים עוד מספרים? בבקשה:
בעיר הבה"דים החולשת על מרחב בן 2500 דונם, משרתים כ-10,000 חיילים, הפרוסים על פני  134 בניינים ו-450 כיתות ואולמות- כך עולה מכתבה מיוחדת של יואב זיתון ל- YNET (הכוללת מבט ממעוף הציפור על המתחם).

מה נאמר ומה נגיד? להפריח את הנגב זה לא פשוט..

 

 

*** התמונה באדיבות דובר צה"ל מתוך פיקיויקי-מאגר התמונות של ישראל

בבקשה, דרג פוסט זה: