כך ניהלו החשמונאים את המרד ביוונים- מחקר מהשטח

בעמוד זה ניתן לצפות בסרטון הסבר קצר (כ-3 דקות) המציג את ממצאי המחקר ההיסטורי-ארכיאולוגי לגבי מרד החשמונאים ביוונים. בסרטון, שהופק ע"י אונ' בר אילן, מציג פרופ' בועז זיסו מהמחלקה לארכיאולוגיה באונ' את הדרמה שהתרחשה בארצנו בשנים 167-160 לפני הספירה, עת פלש הכובש הסלאוקי (יווני) והפר את החיים השלווים שהתנהלו עד אז ביישוב היהודי, במיוחד באזור שפלת החוף. בעקבות הפלישה והאיום על הזהות היהודית בארץ (בשל גזירות הדת של אנטיוכוס, שאסרו על הפולחן בבית המקדש), החל מרד החשמונאים, שהתנהל על ידי האוכלוסייה האזרחית בתוך היישובים עצמם.

הממצאים בסרטון מוצגים דרך סיור בחורבת עתרי (אזור שפלת יהודה), שבה שכן יישוב יהודי משגשג בתקופת הבית השני. באתר זה ניתן לראות על פני השטח את שרידי המבנים האזרחיים, הבתים, המקוואות, האזורים ששימשו לחקלאות והמתקנים ששימשו לפרנסת המשפחות, כגון: גתות ובארות. אך כשיורדים מתחת לפני השטח, מתגלים המערות והפירים שנחפרו על ידי התושבים והלוחמים, במטרה לאגור מזון ומים ולספק למורדים יתרון אסטרטגי ומקומות מסתור. כל אלו סייעו ללוחמים היהודים להשיג עליונות צבאית על הצבא היווני העצום, על אף שהיו בנחיתות מספרית ברורה ומשמעותית מולם.

הצפייה בסרטון מומלצת למי שמתעניין בפן ההיסטורי-ארכיאולוגי של ארץ ישראל הקדומה בכלל, ובתקופת בית שני ומרד החשמונאים בפרט, או ברקע ההיסטורי שקדם למרד והסיבות לפריצתו.